
Den syndiga banktjänsten
1995
I slutet av 1995 lanserade man den elektroniska tjänst som efter några år kom att blomma upp till Ålandsbankens hyllade Internetkontor. Privatkunder kunde enkelt ringa upp från en dator till portalen TeleSampo och där välja Ålandsbanken för att sköta sina bankärenden.
Tekniken hade bankens dataavdelning utvecklat. Det faktum att delar av lösningarna ännu 25 år senare ingår i Internetkontorets datakod är bevis nog på hur genomtänkt tekniken var. Allt fungerade smidigt och Ålandsbanken kunde än en gång bevisa att en liten bank minsann kan utveckla elektroniska tjänster som brädar storbankerna.
Så var gömmer sig problemet? Valet av tjänstens namn var en smula olyckligt. Systemförvaltaren Carita Josefsson berättar:
– Vi hade redan Business Line så vi tyckte att Private
Line lät bra. När tjänsten lanserades på fastlandet började
vi få skämtsamma frågor från kunderna; Vad har ni
för moral där på er isolerade ö? Vi var naiva ålänningar och
förstod ingenting. Men snart ramlade polletten ner. Det
fanns andra Private Line-tjänster som man kunde nå
från sin dator. Men då skötte man inte bankärenden
utan mer, jaaa…, personliga ärenden.
Sanningen om Ålandsbanken
100 berättelser genom 100 år
Joakim Enegren
Med bidrag av Annika Lundqvist, Leo Löthman och Teo Tuominen.
-
Ålandsbanken BloggLadda ned pdf
16.10.2019 -
Ålandsbanken 100 år
I år fyller Ålandsbanken 100 år. Jubileumsåret till ära har vi gett ut en bok med 100 berättelser genom våra första 100 år, "Sanningen om Ålandsbanken" av Joakim Enegren. Vi kommer nedan att publicera alla berättelser ur boken under jubileumsåret – håll utkik och låt dig svepas med på en händelserik tidsresa.
Vill du bli en del av våra nästa hundra år?
